Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nowy sprzęt dla OSP

Data publikacji: 2017-12-08, Data modyfikacji: 2017-12-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Gmina Brzesko pozyskała 28 tysięcy złotych na zakup sprzętu dla jednostek OSP. Za pieniądze te zakupione zostaną dwa defibrylatory dla jednostek OSP w Jadownikach i w Szczepanowie o wartości 16 tysięcy złotych oraz dwa zestawy ratownictwa medycznego o wartości 12 tysięcy złotych, które trafią do Wokowic i Jasienia. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. -Samorząd każdego roku finansuje utrzymanie jednostek w gotowości bojowej, co jest niezbędne dla zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa. Nasza gmina położona jest na skrzyżowaniu kilku dróg krajowych, przebiega przez nią także autostrada A4 ze zjazdem w Brzesku oraz linia kolejowa. Wszystko to sprawia, że musimy być przygotowani na większą liczbę zdarzeń drogowych, w czasie których interwencja jednostek OSP jest konieczna. Ponadto strażacy ochotnicy biorą także udział w zdarzeniach związanych z powodziami i podtopieniami. Aby mogli działać skutecznie, konieczne jest zaopatrzenie ich w nowoczesny sprzęt. Na utrzymanie gotowości bojowej dziewięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (w tym dwie działające w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym) gmina każdego roku przeznacza około 250 tysięcy złotych. W szeregach OSP jest blisko 400 czynnych strażaków, 180 posiada przeszkolenie strażackie i badania lekarskie finansowane przez samorząd. Na wyposażeniu jednostek OSP jest 16 samochodów pożarniczych, motopompy, pompy, agregaty prądotwórcze, pilarki, piły, urządzenia tnąco- rozrywające, aparaty tlenowe i inny sprzęt niezbędny do działań ratowniczo-gaśniczych. Zarówno strażacy OSP, jak i cały sprzęt ubezpiecza gmina. Samorząd wypłaca strażakom ekwiwalent pieniężny za podejmowane działania ratowniczo-gaśnicze, płaci także za szkolenia pożarnicze organizowane przez Państwową Straż Pożarną bądź gminę, opłaca również mechanika dbającego o należące do OSP samochody. Sukcesywnie, w miarę potrzeb i środków finansowych gmina zakupuje niezbędny sprzęt i umundurowanie dla straży, w ramach posiadanych środków w ostatnich latach gmina zakupiła samochody pożarnicze dla jednostek OSP w Wokowicach, Jasieniu, Brzesku, Jadownikach, Okocimiu, Mokrzyskach i Porębie Spytkowskiej. -Zaangażowanie strażaków jest bardzo duże zarówno w czasie działań ratowniczo-gaśniczych jak również w podczas imprez kulturalnych i sportowych. Dzisiaj, praktycznie na straży pożarnej opiera się system obrony cywilnej. Strażacy są niezastąpieni w swoich działaniach podczas pożarów, przy wypadkach drogowych, miejscowych zagrożeniach oraz powodziach, o czym mieszkańcy przekonali się wielokrotnie – mówi inspektor ds wojskowo-obronnych w brzeskim magistracie, Grażyna Cisak.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=55151
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

    W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
    Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
    Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
    Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola