Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jan Albin Goetz: AGAD Legitymacja kolejowa Jana Götza Okocimskiego

Data publikacji: 2017-10-13, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Unknown
 
Legitymacja uprawniająca Jana Albina Götza Okocimskiego, posła do parlamentu wiedeńskiego (Reichsratabgeordneter), do przejazdów koleją w cenie 224 koron na rok 1916, za wyjątkiem pociągów ekspresowych i klasy luks, wydana przez c.k. ministerstwo kolei. Jan Götz Okocimski (1864-1931), syna Jana, założyciela browaru w Okocimiu, był znanym przemysłowcem, zaangażowanym także w działalność samorządową i polityczną. W latach 1892-1918 był posłem do Rady Państwa, a w latach 1901-1918 także posłem na Sejm Galicyjski. Od 31 V 1917 do 1 II 1918 pełnił funkcję przewodniczącego Koła Polskiego w Wiedniu. Pod jego przewodnictwem odbyło się 16 II 1918 r. historyczne posiedzenie 68 posłów polskich, na którym wniesiono deklarację potępiającą stanowisko Austrii w sprawie ziemi chełmskiej, ustalone podczas negocjacji w Brześciu Litewskim. Koło Polskie przeszło wówczas do opozycji wobec rządu. W odrodzonej Rzeczypospolitej zasiadał w sejmie (1919-1921) oraz w senacie (1928-1930). Miejsce: Wiedeń Opis: oryginał; jęz. niemiecki; papier + fotografia; oprawa płócienna; 90x125 mm; sucha pieczęć c.k. ministerstwa kolei wyciśnięta na fotografii; podpisy Jana Götza na dokumencie i fotografii; 12 stron + oprawa (ostatnia strona doklejona do oprawy); adnotacje Jana Götza o datach i trasach odbytych podróży Autor komentarza: Aleksander Korolewicz Autor fotografii: Wiesław Filipczyk

 


Jan Goetz Okocimski
AGAD Legitymacja kolejowa Jana Götza Okocimskiego
Jacek Malczewski - Portret Jana Albina Goetza Okocimskiego 1916
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

    W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
    Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
    Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
    Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola