Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina Brzesko rozwija się z pomocą środków unijnych

Data publikacji: 2018-09-14, Data modyfikacji: 2018-09-16
A A AWydrukDrukuj  
 
W 2018 roku  Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym już po raz ósmy przedstawił wyniki rankingu, w którym wyłaniane są najlepsze gminy pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. W ramach rankingu ocenie poddawane  były wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. W rankingu MISTiA i GUS-u liderem powiatu brzeskiego została gmina Brzesko. Dwa lata wcześniej Główny Urząd Statystyczny poddał ocenie wszystkie polskie gminy w zakresie realizacji unijnych programów. Na 2500 gmin, Brzesko zajęło w nim wysokie, 147. miejsce. W objętym rankingiem okresie na terenie naszej  gminy zostało zrealizowanych inwestycji na łączną kwotę 426 milionów złotych, co daje średnią ponad 60 milionów rocznie. Ta kwota robi wrażenie. Za pozyskane z zewnątrz pieniądze, przy oczywistym udziale własnym, rozbudowano sieć dróg i chodników, a także sieć kanalizacyjną i wodociągową. Gruntownym remontom oddano obiekty użyteczności publicznej i placówki oświatowe, rozrosła się także infrastruktura sportowa. Środki europejskie w obecnej perspektywie budżetowej 2014-2020 ruszyły tak naprawdę dopiero w pod koniec 2015 roku. Gmina Brzesko złożyła jak do tej pory blisko 50 wniosków. Część z nich już realizuje, część jest wciąż w trakcie oceny przez instytucje organizujące nabory. Takimi największymi, rozpoczętymi  w bieżącym roku inwestycjami z funduszy unijnych jest realizacja za kwotę blisko 7 milionów złotych  termomodernizacja budynków szkolnych w Brzesku, Buczu, Jadownikach, Jasieniu, Mokrzyskach i Szczepanowie. Programem objęta została też termomodernizacja siedziby Urzędu Miejskiego.  Realizowany jest czwarty etapu budowy wodociągu w Porębie Spytkowskiej. Dotacja wyniosła 1,8 miliona złotych, a cała inwestycja pochłonie 3,5 miliona.  Gmina pozyskała 1,7 miliona złotych na wymianę w gospodarstwach indywidualny starych kotłów węglowych na kotły opalane gazem i biomasą. Uruchomiono Dzienny Dom Seniora,  Muzeum Regionalne. Kończą się prace przy budowie ulic na osiedlu Słotwina za kwotę 1,8 miliona złotych, a w bieżącym roku ruszą prace przy budowie parkingu na 168 samochodów przy dworcu PKP w Brzesku. Obok tych dużych projektów realizowane są mniejsze, wskazane przez mieszkańców na zebraniach soleckich i osiedlowych. Są to projekty infrastrukturalne, promocyjne, społeczne, edukacyjne i te z ochrony środowiska.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=66526
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola