Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odblaskowo w Szczepanowie

Data publikacji: 2018-10-29, Data modyfikacji: 2018-10-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły jest jednym z priorytetowych zadań realizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawową w Szczepanowie, dlatego też jak co roku placówka przystąpiła do małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”, w ramach którego uczniowie wzięli udział w spotkaniach, konkursach, zawodach sportowych i happeningach. Szkołę odwiedzili wyjątkowi goście, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu pana Grzegorza Urbasia do placówki przyjechali funkcjonariusze policji, ratownik medyczny z bocheńskiego pogotowia ratunkowego – pan Zbigniew Szewczyk oraz instruktor przepisów ruchu drogowego – pan Antoni Kmiecik. Wszystko po to, aby uczniowie bezpieczniej poruszali się po drogach, a w razie nieszczęścia umieli udzielić przedmedycznejj pomocy. W pierwszej kolejności uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi przepisami ruchu drogowego oraz wybranymi znakami. Dowiedzieli się, między innymi, w co powinien być wyposażony rower, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz – co najistotniejsze – jak ogromną rolę odgrywają elementy odblaskowe. W maleńkich, odbijających światło znaczkach czy opaskach kryje się ogromna moc, która niejednokrotnie pozwala uniknąć tragedii na drodze. Ratownik medyczny udzielił pokazu pierwszej pomocy. Zaprezentował dzieciom, w jaki sposób wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczył także, jak należy prawidłowo korzystać z defibrylatora (AED), zaś śmiałkowie mogli spróbować swych sił w ratowaniu osoby zadławionej. Ratownik zaprezentował ponadto przygotowanie poszkodowanego do transportu w karetce. Na koniec wszyscy chętni mieli możliwość obejrzenia wnętrza karetki pogotowia. Niektórzy zasiedli nawet za jej kierownicą. Wyjątkowo atrakcyjną niespodziankę przygotował pan Grzegorz Urbaś, który umożliwił wybranym szczęśliwcom ich pierwszą jazdę w roli kierującego samochodem służącym na co dzień do szkolenia kierowców. Jako pierwsza swych sił spróbowała dyrektor szkoły. Kolejnym działaniem było zorganizowanie happeningu odblaskowego, podczas którego uczniowie wraz z nauczycielami przemaszerowali ulicami Szczepanowa, niosąc transparenty z hasłami zachęcającymi do używania elementów odblaskowych. Na szczęście w ostatnich latach noszenie odblasków staje się coraz bardziej popularne, jednak wciąż zdarzają się osoby, które poruszają się bez takiej ochrony. Jesienną porą, gdy dni stają się coraz krótsze, często w ubraniach ciemnego koloru piesi poza terenem zabudowanym są praktycznie niewidoczni dla kierowców. To, że pieszy widzi światła samochodu niekoniecznie oznacza, że sam jest widziany. Warto o tym pamiętać.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=68535
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola