Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pół wieku Krakowiaków Ziemi Brzeskiej

Data publikacji: 2018-10-31, Data modyfikacji: 2018-11-01
A A AWydrukDrukuj  
 
W sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbył się jubileuszowy koncert zespołu Krakowiacy Ziemi Brzeskiej. Istniejący już 50 lat jest najstarszym zespołem folklorystycznym w gminie, obecnie działa pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury. Gościem honorowym spotkania była dawna choreograf i kierownik zespołu Janina Kalicińska. Okolicznościowy list i podziękowania artystom wręczył burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka. Z okazji jubileuszu nakładem Urzędu Miejskiego w Brzesku wydany został folder „50 lat Zespołu Regionalnego Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”, do którego tekst napisała Jadwiga Podolańska. Zespół powstał w roku 1967, utworzyli go nauczyciele – dzieci i wnuki rodowitych mieszkańców Brzeska, Wierzchosławic, Zaborowa, Szczurowej, Strzelec Wielkich, Borzęcina i Wojnicza – miejscowości o bogatym i żywym folklorze, kultywujących tradycje Krakowiaków Wschodnich. Funkcję kierownika artystycznego i choreografa pełniła folklorystka i pedagog Janina Kalicińska, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, członek Rady Ekspertów przy Ministerstwie Kultury, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga w 1992 roku. Zespół podjął zadanie ochrony dziedzictwa kulturowego Krakowiaków Wschodnich. Podążając śladami Oskara Kolberga i innych badaczy folkloru tego regionu postanowiono dokonać ponownej rejestracji folkloru muzycznego, tanecznego, zwyczajów, obrzędów, opisów strojów, celem włączenia ich do aktualnie opracowywanych programów widowisk scenicznych, tańców, pieśni (Comber babski, Wesele Zaborowskie, Wesele w karczmie Krakowiaków Wschodnich, Zabawa na odpuście, Zalecanki przechwalanki, Tańce i muzyka Krakowiaków Wschodnich, Krakowiaki ludowe i krakowiak narodowy). Przy pomocy merytorycznej Muzeum Etnograficznego w Krakowie, dokonano rekonstrukcji strojów tego regionu. Szczególną zasługą zespołu jest jego praca edukacyjna wśród młodszego pokolenia oraz pomoc merytoryczno-metodologiczną podczas seminariów, warsztatów i kursów kwalifikacyjnych dla instruktorów folkloru, choreografii i reżyserii widowisk folklorystycznych. Zespół Krakowiacy Ziemi Brzeskiej uczestniczył w przeglądach i konkursach folklorystycznych regionalnych , ogólnopolskich i zagranicznych – Wojewódzki Przegląd „O krakowski wianek” w Szczurowej, Festiwale Folkloru Ziem Nizinnych w Tarnowie „O pawie pióro”, Brzeskie Spotkania z Folklorem, Ogólnopolskie przeglądy zespołów nauczycielskich w Krakowie i w Warszawie, Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie Częstochowa 1997, Międzynarodowe Festiwale w Finlandii, Jugosławii, Belgii Hiszpanii, Niemczech i Turcji, Festiwale Międzynarodowe CIOFF w Hiszpanii, Słowacji, Turcji, na Węgrzech i w Polsce, w Żywcu i Strzegomiu. Działalność Zespołu została udokumentowana w nagraniach Polskiego Radia w Warszawie, Krakowie, Katowicach i nagraniach TVP. Zespół jest członkiem Stowarzyszenia – Polska Sekcja CIOFF.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=68625
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola