Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rajd z harcerską nutą

Data publikacji: 2018-10-29, Data modyfikacji: 2018-10-29
A A AWydrukDrukuj  
 
W jubileuszowym  piątym  „Jesiennym  rajdzie  liścia”,  którego organizatorem był dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach oraz drużyna harcerka „Leśna dziatwa” wzięło  udział pięć drużyn.  Hasłem przewodnim tegorocznej wyprawy było „100 harcerzy na 100 lecie niepodległości”. Corocznym celem harcerskiej wędrówki jest cmentarz wojenny nr 279 – Dziekanów-Sterkowiec, gdzie pochowano żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 19-22 listopada 1914 roku. W poniedziałkowy, mglisty poranek grupa harcerzy została podzielona na patrole, które podczas wędrówki ze śpiewem na ustach musiały się zmierzyć  z trzema  zadaniami – krzyżówką, napisem z darów lasu oraz jesiennym bukietem. Po przybyciu na miejsce druh Piotr przytoczył krótką historię cmentarza, po czym wszyscy wzięli się do jego porządkowania. W nastroju powagi i zadumy został odczytany Apel Poległych, a delegacje zapaliły znicze przed głównym pomnikiem, na którym widnieje napis „UNS KAM DER FRIEDE EILIGER ALS EUCH” (Do nas pokój zawitał wcześniej niż do was). Na zakończenie wszyscy zaśpiewali modlitwę harcerską. Przepełnieni dumą z należycie spełnionego obowiązku młodego patrioty udaliśmy się w drogę powrotną. Na miejscu czekała na nas gorąca herbata i kiełbaska przygotowana przez niezawodnych rodziców. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali sprawność harcerską „Trampa”, a zwycięskie patrole nagrody niespodzianki. Sponsorem imprezy były „Delikatesy Centrum” – Mokrzyska oraz Urząd Miejski w Brzesku. Udział w rajdzie zaliczyli: – DH „Majora Hubala” przy PSP nr 2 w Brzesku (opiekun pwd Marcin Gromadzki, Urszula Kural) – DH „Starzyńskiego” przy PSP nr 2 w Brzesku (opiekun pwd Marcin Gromadzki, Urszula Kural) – DH „Fatamorgana” przy PSP nr 2 w Brzesku (opiekun pwd Marcin Gromadzki, Urszula Kural) – próbna „Drużyna Wędrownicza” z Zespołu Szkół nr 1 w Brzesku (opiekun pwd Piotr Krawczyk) – patrol DSH „Zaborowskie Dęby” przy PSP w Zaborowie (opiekun pwd Piotr Krawczyk) – DH „Leśna Dziatwa” przy PSP w Mokrzyskach (opiekun dh Marek Bochenek)  

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=68497
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola