Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Renowacja zabytkowych kapliczek

Data publikacji: 2018-06-28, Data modyfikacji: 2018-06-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzięki dotacji uzyskanej z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina Brzesko zrealizowała zadanie polegające na renowacji dwóch zabytkowych kapliczek. Pierwszą z nich jest usytuowana w Jasieniu na skrzyżowaniu ulic Floriańskiej i Zielnej kapliczka pod wezwaniem Chrystusa Ukrzyżowanego. Pochodząca z 1905 roku wymagała pilnej interwencji konserwatorskiej, zagrożeniem był, między innymi brak migracji pary wodnej, którą zatrzymywały kolejne warstwy farby olejnej nakładanej na figurkę w poprzednich latach bez nadzoru konserwatorskiego. Druga figurka znajdująca się przy ulicy Tęczowej w Porębie Spytkowskiej jest datowana na 1880 rok. Obiekt był w złym stanie technicznym z powodu niszczącego działania soli z wód opadowych, w wyniku czego ucierpiały szczególnie elementy płaskorzeźbione. Prace konserwatorskie mogły zostać przeprowadzone dzięki wsparciu uzyskanemu z funduszy europejskich. Wniosek dotacyjny uzyskał pozytywną notę w naborze organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „Kwartet na Przedgórzu”, a następnie przeszedł szczegółową ocenę przez zespół ds. wyboru projektów PROW w urzędzie marszałkowskim.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=64184
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola