Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Sanktuarium św. Jakuba przy Via Regia w Brzesku

Data publikacji: 2018-10-08, Data modyfikacji: 2018-10-09
A A AWydrukDrukuj  
 
6 października 2018 roku stał się dniem historycznym dla parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Dekretem ustanowionym przez biskupa Andrzeja Jeża została podniesiona ona godności diecezjalnego sanktuarium pw. św. Jakuba Apostoła Starszego przy Via Regia w Brzesku. Podczas mszy św. odprawianej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, ks. Krzysztof Orzeł –  diecezjalny duszpasterz Biura Pielgrzymkowego Turystyki i Sanktuarium odczytał dekret o ustanowieniu sanktuarium św. Jakuba  Apostoła Starszego, przy drodze Via Regia. Na jego mocy kustoszem ustanowiony został każdorazowy proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, a jako pierwszy funkcję tę pełnić będzie ks. Józef Drabik. Będzie to miejsce szczególne, bo tu parafianie, mieszkańcy Brzeska, okolicznych miejscowości, a przede wszystkim pielgrzymi, będą umacniać się w swoim codziennym byciu w drodze oraz w pielgrzymowaniu do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W uroczystej homilii biskup tarnowski powiedział, że dzisiaj przeżywamy wielką radość z utworzenia sanktuarium św. Jakuba Apostoła, przy drodze Via Regia w Brzesku i stajemy się trzecim sanktuarium świata pod wezwaniem tego świętego, jest to uroczyste dopełnienie Jego kultu. W uroczystościach uczestniczyli kapłani z dekanatu brzeskiego, delegacje bractw jakubowych, przyjaciół dróg św. Jakuba, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Wawryką wraz z małżonką, powiatu, Cechu Rzemiosł Różnych, Izb Rzemieślniczych oraz przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorców diecezji tarnowskiej, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, parafianie i pielgrzymi. Podczas mszy burmistrz miasta Brzeska wraz z małżonką, w imieniu samorządu przekazał na ręce biskupa kielich mszalny. Kapituła Medalu św. Jakuba Bonum Operanti ogłosiła na zakończenie uroczystości przyznanie dwóch medali, które otrzymali bp Andrzej Jeż oraz redakcja „Gościa Tarnowskiego”.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=67388
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola