Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

XXVIII Galicyjska Jesień w Brzesku

Data publikacji: 2018-10-05, Data modyfikacji: 2018-10-06
A A AWydrukDrukuj  
 
3 października 2018 r. w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej miał miejsce „Koncert poezji i ballady”, w którym wzięli udział uczniowie ZSP nr 1 w Brzesku. Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka to jeden z największych festiwali promujących poezję, muzykę, sztukę oraz literaturę na terenach Europy Środkowo-Wschodniej.  W ciągu ponad 25 lat przez Galicyjską Jesień Literacką, której pomysłodawcą jest poeta Andrzej Grabowski, przewinęło się ponad 200 autorów. Wśród nich polscy poeci, m.in.: Jerzy Harasymowicz, Julian Kawalec, Ernest Bryll, Tadeusz Śliwiak, Lech Konopiński. Corocznie znaczącą grupę stanowią artyści m.in.: z Japonii, Wietnamu, Etiopii, Ukrainy, Francji, Włoch i Australii. Podobnie jak w ubiegłych latach na przełomie września i października poeci i artyści z wielu krajów odbywają tourne po miejscowościach Podkarpacia i Małopolski, gdzie biorą udział w spotkaniach autorskich, lekcjach literackich i koncertach. Grupa artystów i poetów tegorocznej MGJL zaprezentowała w Brzesku „Koncert poezji i ballady”, objęty honorowym patronatem Burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki. Dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku wystąpili: pochodzący z Wietnamu a mieszkający od wielu lat w Polsce dr Thai Van Nguyen – z wykształcenia geodeta, z zamiłowania poeta, propagator polskiej literatury, tłumacz takich dzieł jak m.in.: „Pan Tadeusz”, „Chłopi”; Tamara Łucenko – ukraińska piosenkarka, muzyk, autorka tekstów do piosenek; Artur Grabowski – nauczyciel, poeta, grafik, ilustrator oraz  Andrzej Grabowski – poeta i prozaik, autor utworów dla dzieci, kawaler Orderu Uśmiechu oraz tłumacz literatury anglosaskiej i animator kultury. Podczas spotkania artyści prezentowali swoje wiersze, satyry. Dr Thai Van Nguyen czytał fragment „Pana Tadeusza” w języku wietnamskim, a Tamara Łucenko zaśpiewała kilka piosenek i ballad, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. „Koncert poezji i ballady” stał się okazją do dyskusji i wymiany poglądów pomiędzy młodymi ludźmi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z poezją a doświadczonymi literatami. Zachęcamy do posłuchania utworów Tamary Łucenko: facebook.com/lumara.urban

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=67356
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola