Belka
Środa, 21 Listopada 2018   imieniny: Albert, Janusz, Konrad
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bezpieczne Wakacje - 2018 z harcerzami

Data publikacji: 2018-08-13, Data modyfikacji: 2018-08-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Wakacje pod namiotami dla wielu dzieci i młodzieży to popularna, ciekawa i pełna wrażeń forma letniego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że odpoczynek na łonie natury wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi, chociażby podczas niekorzystnej pogody – gwałtownych opadów, burz czy silnego wiatru. Jak się zachować w takich sytuacjach? – porad i wskazówek udzielali policjanci, którzy spotkali się z uczestnikami obozu harcerskiego w miejscowości Jurków. Obozy harcerskie organizowane pod namiotami na terenach leśnych są atrakcyjną, ale też i specyficzną formą wypoczynku, która może się wiązać z różnego rodzaju zagrożeniami. Na bezpieczeństwo uczestników obozu ma wpływ wiele czynników, ale w głównej mierze pogoda. Wystąpienie gwałtownej burzy, silnego wiatru i opadów deszczu może nieść ze sobą niebezpieczeństwo, tylko wtedy, kiedy zbagatelizujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa. O tym jak postępować w sytuacji zagrożenia instruowali policjanci Komisariatu Policji w Czchowie, którzy 31 lipca br., w godzinach wieczornych spotkali się z grupą 28 harcerzy i harcerek oraz rodzicami małoletnich w miejscowości Jurków bezpośrednio przed ich wyjazdem na dwutygodniowy  obóz. Mł.asp. Dariusz Gorzkowski oraz st. sierż. Grzegorz Kupiec z Komisariatu Policji w Czchowie udzielili harcerzom kilku rad i wskazówek, aby wypoczynek na łonie natury był bezpieczny. Przypomnieli jak się zachować podczas burzy przebywając w terenie. Oto kilka z nich: O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości: 1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny. 2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół). 3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. 4. Wyjdźmy natychmiast z wody. 5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy. Podczas spotkania mowa była również o bezpieczeństwie nad wodą, ochronie swoich rzeczy osobistych przed ewentualną kradzieżą i zachowaniu w przypadku zagubienia w lesie. Aby zapewnić harcerzom najwyższy poziom bezpieczeństwa policjanci z kierownictwem obozu ustalili zasady wzajemnej współpracy i procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy zajęć wykazywali się dużym zaangażowaniem, zadawano mnóstwo ciekawych pytań, na które wyczerpująco odpowiadali funkcjonariusze.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=65125
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola