Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nowa droga do Brzeska? - to naprawdę realne

 
Nowa droga łącząca Brzesko z Nowym Sączem i południową granicą kraju to dziś jedna z trzech najpilniejszych inwestycji drogowych w Małopolsce - twierdzi dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg Grzegorz Stech. Jak się okazuje, po latach oczekiwań jej budowa staje się coraz bardziej realna. Wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela informuje, że podpisano już umowę z prywatną firmą, która ma opracować koncepcję dla tej trasy. Zdaniem dyrektora Stecha szukania nowego szlaku dla drogi Nowy Sącz - Brzesko nie uda się uniknąć. Prowadzenie jej po istniejącym przebiegu nie będzie możliwe ze względu na zabudowanie terenu - na przykład w Czchowie czy Jurgowie - i co się z tym wiąże niemal pewne protesty mieszkańców. Analizując mapy łatwo natomiast dostrzec, że teren na zachód od obecnej drogi 75 jest znacznie mniej zabudowany i tam można znaleźć tereny, które łatwiej będzie pozyskać. Oznacza to jednak szukanie sposobu na pokonanie kilku wzniesień, rzek i potoków, czyli ogromne koszty. Szacuje się, że koszt budowy kilometra tej trasy, z uwzględnieniem nowych mostów i innych koniecznych rozwiązań drogowych, może sięgnąć 20 mln zł. za jeden kilometr. Zakładając zatem, że nowa droga będzie mieć ok 50 km długości, koszt całości sięga miliarda złotych! Takich pieniędzy nie uda się wygospodarować w budżecie województwa. Nawet środki unijne z przyszłego okresu planowania nie wystarczą na ten cel. Dlatego zarząd województwa, przy wsparciu sądeckich parlamentarzystów i radnych województwa, stara się o wpisanie tej inwestycji do planów krajowych, finansowanych z budżetu państwa. Co ważne, do tego projektu przychylnie odniósł się już minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Droga została też wpisana do Krajowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który jest właśnie tworzony. Zapisano w nim, że rok 2020 to data, kiedy droga powinna być gotowa. To jednak na razie tylko plany. Sławomir Wrona tv-ns.pl

 


andrzejczerwinski
 
Data pliku video: 2011-09-27, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

  W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
  Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
  Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
  Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola