Belka
Czwartek, 9 Maja 2024   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

"Porębianie" nagrodzeni

Data publikacji: 2019-05-29, Data modyfikacji: 2019-05-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” wywalczył pierwsze miejsce w kategorii młodzieżowy zespół prezentujący folklor w formie artystycznie opracowanej oraz drugą lokatę dla kobiecej grupy śpiewaczej działającej przy zespole podczas 37. Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych „Krakowski wianek”. Konkurs odbywał się w Szczurowej w dniach od 24 do 26 maja. „Krakowski wianek” jest prestiżowym konkursem, który bezdyskusyjnie potwierdza zgodność z autentycznością i poprawność wykonania tańców i przyśpiewek Krakowiaków Wschodnich. Jest również docenieniem systematycznej i ciężkiej pracy tancerzy. Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” działa nieprzerwanie od 1991 roku, w świetlicy wiejskiej w Porębie Spytkowskiej. Został założony z inicjatywy pań z koła gospodyń wiejskich, które obok wielu innych czynności, zbierały się na wspólne śpiewanie. A że wychodziło im to dobrze i ładnie, zainteresowało to ówczesnego dyrektora MOK w Brzesku i tak do grupy dołączyła kapela, zakupiono stroje, a do grupy zaczęli dołączać młodzi ludzie. I tak z grupy śpiewających pań zaczął formować się Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” z opracowanym programem scenicznym, kapelą, strojami. Przez 28 lat wiele dziesiątek osób tańczyło i śpiewało wspólnie polskie tańce i pieśni ludowe, a tym samym przekazywało tradycję swoich przodków współczesnym. Tańczyli i śpiewali starsi i młodsi, z Poręby Spytkowskiej i z okolic, obecnie w skład zespołu wchodzą tańcząca grupa młodzieży, męska i kobieca grupa śpiewacza oraz grupa dzieci. Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” prezentuje zarówno tańce i przyśpiewki swojego regionu, czyli Krakowiaków Wschodnich, ale również tańce i przyśpiewki regionu rzeszowskiego, łowickiego, śląskiego, Lachów Sądeckich oraz Górali Żywieckich. Grupa śpiewacza ma w swoim repertuarze przyśpiewki i stare pieśni, pieśni patriotyczne oraz bogaty program kolęd i pastorałek. Zespół „Porębianie” niezmordowanie poznaje i przekazuje tradycje regionu brzeskiego prezentując programy obrzędowe związane z ważnymi świętami i momentami dyktowanymi porami roku, takimi jak „Wyskubek”, „Plewienie lnu”, „ Wyżynek, czyli zakończenie żniw”, „Dróżbacka”, „Kiszenie kapusty”. W „Porębianach” tańczą już dzieci artystów, którzy zespół formowali, na scenie często stają obok siebie trzy pokolenia ludzi z pasją do tańca i śpiewu. „Porębianie” zdobywają liczne nagrody, bierze udział w konkursach i przeglądach, zarówno w kraju jak i zagranicą. Najważniejszym jest „Krakowski wianek”, który bezdyskusyjnie potwierdza zgodność z autentycznością i poprawność wykonania tańców i przyśpiewek Krakowiaków Wschodnich. Zespół z Poręby Spytkowskiej od lat wygrywa na nim nagrody i wyróżnienia. Zespół promuje Polskę i polską kulturę również poza granicami, artyści odwiedzili Węgry, Niemcy, Chorwację, Belgię, Francję, Bułgarię i Macedonię.

Pełna treść wiadomości na: brzesko.pl/?p=75431
UM Brzesko, Źródło artykułu: brzesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    Powiat brzeski – położony w północno-wschodniej części województwa małopolskiego z siedzibą w mieście Brzesko.

    W skład powiatu wchodzą gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa, obejmujące obszar 590 km2.
    Ziemia Brzeska charakteryzuje się urozmaiconym terenem - powiat obejmuje sym zasięgiem dwie odmiennie geograficznie krainy - Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu.
    Poza tym turystów przyciąga mnogość zabytków reprezentujących różne style i epoki, a wśród nich zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze czy ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie.
    Największą turystyczną atrakcją regionu jest przebiegający przez powiat Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.
     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola